Akce

Těžký boty to vyřešej hned

  • 1 z 2

Těžký boty to vyřešej hned je příběh pražských skinheads z druhé poloviny 80. let do roku 1992. Popisuje začátky této subkultury, její masivní vzestup v divoké době po listopadu 1989, i konec skinhead mánie, ke kterému došlo v průběhu roku 1992. Několik desítek tehdy kluků a holek po více než 25 letech vzpomíná na své roky ve scéně, na svou motivaci, na zážitky z koncertů, i z ulice. Kniha také přibližuje historii pražských kapel Orlík, Braník a všech dalších z té doby na základě vzpomínek jejich přímých členů. Popis tehdejší vlny násilí je syrový, bez příkras, s osobním příběhem jeho aktérů.

  • 399 Kč 50 Kč –13 %
  • Skladem
349 Kč
Kategorie: Knihy
 

Chronologický popis historie první éry pražských skinheads nic nevynechává. Jde od roku 1985, kdy si v Praze ostříhalo hlavu prvních pár kluků a mezi svými punkovými kamarády si začali říkat skinheads. S punkery i vlasatci chodili společně do hospod i na koncerty, ale sami sebe považovali za elitu. Dbali na svůj vzhled a perfektně vyleštěné boty. Odmítali drogy a jejich projev byl od začátku militantní. S punkery i undergroundem je spojoval antikomunismus, ale oni byli navíc vlastenci. A rasisté.

Obě hlavní pražské oi kapely, Orlík a Braník, vznikly zhruba ve stejné době, v roce 1988. Ale zatímco Orlík měl svůj první koncert už v prosinci toho roku na Staroměstském náměstí, Braník si poprvé zahrál až o rok později s kapelou Tři sestry. Kniha vypráví příběh i všech ostatních kapel a projektů z té doby jako byly holky z Jen žádnou paniku, My-Lai, Vlajka a Karlova univerzita, ze které vznikla kapela SAD. 

Důležitým mezníkem knihy je snaha o vysvětlení rozdílu mezi tím, jak Praha vypadala před listopadem 1989, a jak se hlavní město začalo měnit po lednu 1990. Zatímco před listopadem 89 bylo v Praze jen několik desítek skins, kteří se ani navzájem neznali, od začátku roku 90 tato scéna nabrala mezi mladými na obrovské popularitě. Důvody, proč tomu tak bylo, jsou v knize popsány.

Kniha zmiňuje všechny důležité koncerty v Praze a zajímavé události, které se staly buď na nich, nebo po nich. Nechybí detailní popis koncertu v hotelu Tichý z 1.5.1990, po kterém došlo v centru města k největším rasovým nepokojům od konce Druhé světové války. Nechybí ani popis událostí na koncertech Toy Dolls, Branické žízni a Exploited, kde došlo k prvním masovým bitkám mezi skins a punkery.

Dopodrobna se vracíme do jara 1990, kdy v Praze začaly první krvavé pogromy na Vietnamce a jejich tržnice ve stanicích metra Florenc a Smíchovské nádraží, a především v Holešovické tržnici, kterou pravidelně a bez zájmu policie přepadaly až stočlenné skupiny skinheads, fotbalových chuligánů Sparty a někdy i punkerů.

Tehdejší skinheadi vzpomínají na to, jak jim při "akcích" dávala policie zelenou a jejich řádění proti Cikánům, Vietnamcům a Arabům do určité doby tolerovala.

Velkorysý prostor je dán všem hlavním střetům s anarchisty a tzv. rudou opozicí, které začaly v květnu 1991, a které z velkých bitek na koncertech a demonstracích přerostly do nefalšované partyzánské pouliční války, kdy se oba tábory navzájem přepadaly.

Subkultura skinheads dosáhla svého vrcholu v roce 1991, kdy letecká bunda bombr byla bez přehánění nejpopulárnější bundou v Praze a jak zpíval Orlík, v ulicích Prahy to byl "skinhead tady, skinhead tam, všude kam se podívám." V roce 1992 začal tento trend upadat. S hraním skončily obě hlavní kapely, a skinheads se postupně přetransformovali ve více politické hnutí. O tom už ale kniha nevypráví.

 

Počet stran: 276, formát 148x210mm (A5)

Počet fotografií: 70

 

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.